Osobné údaje
Správne uvedené základné údaje sú dôležité, aby sa s vami zamestnávateľ či personalista spoločnosti mohol spojiť. Uvádzajte ich vždy na úvod prvej strany.
Radíme neuvádzať nepotrebné údaje ako rodinný stav, národnosť, politická príslušnosť či osobné údaje príbuzných. Personalistu nezaujímajú, ani nemá právo sa na ne pýtať.
Pri osobných údajoch uveďte aj dátum narodenia. Ak ide o pozíciu určenú pre seniorov, vek môže byť výhodou, alebo naopak spoločnosť môže mať záujem o absolventov, ktorí nemajú návyky z predošlej práce.
Kontakt
Radšej si dvakrát skontrolujte správnosť kontaktných údajov, najmä telefónne číslo a e-mailovú adresu. Číslo uvádzajte s medzinárodnou predvoľbou +421. Nepoužívajte e-mail, ktorý má v názve prezývky či pracovnú adresu svojho súčasného zamestnávateľa. Do životopisu odporúčame uviesť súkromný e-mail s vaším menom a priezviskom.
Fotografia
Nebojte sa do úvodnej časti pridať svoju fotografiu, budúci zamestnávateľ vás bude vnímať osobnejšie. Vyberte fotografiu, ktorá bude vhodná do formálneho dokumentu, kde sa na seba aj skutočne podobáte.
Vzdelanie
Začnite najvyšším dosiahnutým stupňom vzdelania. Vypíšte celý názov školy, odbor, ktorý ste študovali, získaný titul a rok ukončenia. Ak vaše štúdium stále pokračuje, uveďte predpokladanú dobu ukončenia.
Absolventi môžu uviesť aj názov diplomovej práce, hlavne ak súvisí s pozíciou, na ktorú reagujú.
Základnú školu uvádzajte iba v prípade, že je to vaše najvyššie ukončené vzdelanie.
Doplňujúce vzdelanie
Kurzy, rekvalifikácie či školenia, ktoré súvisia s danou pozíciou, môžu zvýšiť váš kredit. Uveďte inštitúciu, ktorá vzdelávanie poskytla, dobu trvania, prípadne čím bolo štúdium zakončené (certifikáty, oprávnenia a pod.). Odporúčame uvádzať iba kurzy, ktoré sa týkajú pozície, ostatné môžete spomenúť na pohovore.
Pracovné skúsenosti
Pracovné skúsenosti sú jednou z najdôležitejších častí vášho životopisu. Zoraďte svoju pracovnú históriu od najaktuálnejšej. Pri každom zamestnaní uveďte názov firmy a pracovnej pozície, rok nástupu a odchodu a stručný popis pracovnej náplne.
Popíšte pracovnú náplň tak, aby z nej bolo zrejmé, čo všetko ste mali na starosti. Nekopírujte doslovne pracovnú náplň zo zmluvy, nepoužívajte interné skratky.
Pokiaľ ide o menšiu spoločnosť, môžete v krátkosti spomenúť, čím sa zaoberá. Práve ak sa uchádzate o zamestnanie v inej krajine, firma tam nemusí byť známa.
Ak máte za sebou väčší počet zamestnaní, uveďte posledné tri pracovné miesta. Ostatné len spomeňte stručne, viac sa im môžete venovať na pohovore.
Znalosti
V ďalšej časti životopisu objektívne ohodnoťte, ako ovládate špecifické zručnosti, ktoré pracovná pozícia vyžaduje. Vyberte hlavne tie, ktoré môže zamestnávateľ považovať za prínosné a výnimočné. Ak máte prax s niečím, čo nie je bežné, spomeňte to. Uveďte aj významné pracovné projekty a úspechy, ktoré ste dosiahli.
Jazykové znalosti
Uveďte konkrétne jazyky a úrovne, na akých ich ovládate. Vyberte jednu zo štandardizovaných úrovní: úplný začiatočník (A1), začiatočník (A2), mierne pokročilý (B1), stredne pokročilý (B2), pokročilý (C1), expert (C2).
Ak momentálne navštevujete jazykovú školu, uveďte to v životopise. Zamestnávatelia ocenia vašu aktivitu navyše. V tejto časti dôrazne neodporúčame zavádzať, pretože vaše znalosti môžu byť otestované na pohovore.
Počítačové znalosti
Ohodnoťte, na akej úrovni ovlásate programy potrebné pre výkon daného povolania. Vyberte si z úrovní: základy, pokročilý, expert.
Ak máte skúsenosti s prácou v grafických programoch alebo s programovaním, uveďte konkrétne príklady a pokojne priložte ukážky.
Vodičský preukaz
Túto informáciu uvádzajte iba v prípade, ak máte vodičský preukaz a ste aktívny šofér. Špecifikujte skupinu a ak je to pre danú pozíciu relevantné, doplňte informáciu o najazdených kilometroch.
Vlastnosti
Opíšte svoju osobnosť, pokojne buďte originálny a vyhnite sa ustáleným vlastnostiam ako komunikatívny, samostatný, kreatívny. Nebojte sa opísať svoju osobnosť v dlhších vetách a podložte svoje vlastnosti konkrétnymi príkladmi. Zamerajte sa na kladné stránky, nie na tie záporné.
Záujmy
Záujmy a aktivity, ktorým sa venujete vo voľnom čase, vypovedajú o vašich kvalitách a talente. Spomeňte, čo vás baví a čomu sa venujete dlhodobo. Môžete uviesť aj úspechy, ktoré sa vám podarilo dosiahnuť.
Referencie
Referencie sú žiadanou súčasťou životopisu. Kontaktné osoby vopred poproste o súhlas a informujte ich, na akú pracovnú pozíciu reagujete.
Tipy na záver
- Pred odoslaním skontrolujte, či je životopis správny po gramatickej a obsahovej stránke a bez preklepov.
- Dbajte na formálnu a grafickú úpravu – používajte najviac dva typy písma, neutrálny font a primeranú veľkosť.
- Aktualizujte dátum a miesto.
- Nezavádzajte, nepreceňujte sa, no ani sa nepodceňujte. Nechajte si poradiť od odborníkov a verte si.
- Pri kreatívnych pozíciách venujte čas aj grafickému návrhu. Váš životopis nemusí byť v takejto štruktúre, použite obrázok, graf, ikony – čokoľvek, čo vás odprezentuje tak, že sa v tom budúci zamestnávateľ rýchlo zorientuje.
- Pozrite si príklady a šablóny na internete. Berte ich ale len ako inšpiráciu, nekopírujte. Ak vám so životopisom niekto pomáhal, skontrolujte, či sú finálne informácie pravdivé.